Răspuns :
Răspuns:
1 . Forta elastica din resort este egala cu greutatea cubului
Forta elastica = kΔl = 270 N/m x 0,0512 m = 13,824 N
greutatea = mg
m = G/g = 13,824 N : 10 N/kg = 1,3824 kg
densitatea = masa / volum
volum cub = 8 cm x 8 cm x 8 cm = 512 cm³
densitate = masa / volum = 1382,4 g : 512 cm³ = 2,7 g / cm³ = 2700 kg/m³ = Aluminiu
Raspuns : d) 2700 kg / m³
2. La inaltimea de 3 metri, corpul are o energie potentiala mgh, care se transforma in energie cinetica ( Ec = mv²/2)
In momentul ciocnirii, energia cinetica este maxima si este egala cu energia potentiala initiala ( daca nu exista frecare)
Energia potentiala initiala = mgh = 0,3 kg x 9,8 N/kg x 3 m = 8,82 J
raspuns b) 8,82 Jouli
3) dinamometrul are 50 de diviziuni pentru 10 N, deci distanta dintre doua diviziuni corespunde unei forte de 10 : 50 = 0,2 N
Greutatea corpului agatat de dinamometru corespunde diviziunii 12, deci greutatea este 12 x 0,2 N = 2,4 Newton
masa = G / g = 2,4 N / 10 N /kg = 0,24 kg
raspuns a) 0,24 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!