Răspuns :
Răspuns:
a) Pentru a scrie configurația electronică a elementului, E, trebuie să aflăm câți electroni conține.
Știm, că la un atom ( nu este cazul ionului) numărul de protoni Z este egal cu numărul de electroni. Deci elementul are:
E are: 8 protoni⇒ 8 electroni
Configurația electronică este, conform teoriei:
1s² 2s²2p⁴. Rezultă că are 2 straturi electronice cu electroni, iar pe ultimul strat ocupat are 6 electroni, deci este în grupa a VII-a A (blocul p), perioada 2.
b) Știm relația: A= Z+ n
unde:
A= numărul de masă
Z= număr protoni
n=număr electroni
Deci, pentru Z=8 protoni și n=8 neutroni
A=8+8=16
Din tabelul sistemului periodic, elementul chimic care are A=16, este în perioada 2 și grupa VII A este Oxigenul, O.
c) Formule chimice O cu...
O₂ + H₂ = 2 H₂O apă,oxid de dihidrogen
O₂ + 2 Mg =2 MgO, oxid de magneziu
3O₂ + 6 Al = 2 Al₂O₃, trioxid de aluminiu
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!