👤

O persoană cumpără 2 kg de mere cu 3 lei / kg și 4 kg de prune cu 1,5 lei / kg. Un kilogram de fructe cumpărate a costat în medie *?? va rog răspundeți​

Răspuns :

Răspuns:

2 kgx3 lei=6 lei merele

4 kgx1,5 lei=6 lei prunele

--------------------------------

6 kg=12 lei

12:6=2 lei kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari