Răspuns :
Răspuns:
Propunerea de rezolvare, pleacă de la definiția numărului lui Avogadro,
N A și anume:
N A = 1mol de substanță are 6,023.10²³ particule(atomi, electroni, ioni, etc.)
Etape de rezolvare
Notăm cu X, numărul total de electroni (e⁻) de tip s din 0,5 moli de S.
Se parcurg etapele:
a) scriem configurația electronică la S:
Atomul de S în sistemul periodic are:
- Z (numărul de ordine)=16⇒ 16 electroni în învelișul electronic și 16 protoni în nucleu
- este situat în perioada a 3-a⇒ că are numai 3 straturi electronice ocupate (și în curs de completare) cu electroni
- este situat în grupa VI A (16)⇒ că are numai 6 electroni în stratul electronic 3;
Deci, repartiția electronilor, în cele 3 straturi electronice (configurația electronică ) este:
1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁴
b) adunăm electronii din toți orbitalii s, care sunt într-un atom de S:
2(din 1s²) + 2(din 2s²) + 2(din 3s²) = 6 e⁻
c) aplicăm regula de trei simplă, cu numărul lui Avogadro, pentru calcularea numărului de electroni de tip s din 0,5 moli de S, astfel:
dacă 1 mol S....................are 6,023.10²³ . 6 e⁻ de tip s
atunci 0,5 moli S..............au X e⁻ de tip s (adică jumătate)
X= 0,5 moli . 6,023.10²³ . 6 e⁻/ 1 mol = 3. 6,023.10²³
X = 18.069 .10²³ e⁻ de tip s
R: 18,069.10²³ e⁻ de tip s
Verificați, vă rog calculele!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!