apăsați pe imaginea aia mică și și de face mare

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 kg lamai ...............4 kg cartofi ..................52 lei
6 kg lamai = 9 kg cartofi
9 kg cartofi ..........4 kg cartofi .....................52 lei
13 kg cartofi ....................................................52 lei
1 kg cartofi ........................52 : 13 = 4 lei
6 kg lamai = 9 kg cartofi = 9 x 4 = 36 lei
1 kg lamai .................36 : 6 = 6 lei