Răspuns :
Răspuns: 146,25g NaCl
Explicație:
Pentru a calcula masa clorurii de sodiu,aplicam formula niu=m/M, unde niu reprezinta numarul de moli,(molul este unitatea de masura pentru cantitatea de substanta in S.I) m, reprezinta masa de substanta si M reprezinta masa molara.
Cunoastem cantitatea de substanta(2,5 moli) si trebuie sa calculam masa molara pentru NaCl,in functie de masele atomice ale elementelor componenete.Din S.P luam masa atomica pentru Na (A Na=23g/mol) si pentru Cl(A Cl =35,5).
M(NaCl)=A Na +A Cl =23 +35,5=58,5g/mol
m=niu*M=2,5*58,5=146,25gNaCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!