urgent!!!!!!!!!!!!!!!!

Răspuns:
Explicație:
V=500cm³ = 0,5 dm³ = 0,5 L
cm = n : Vs
-se afla nr. de moli din 4,9 g H2SO4
n=m : M
MH2SO4 =2+32+4.16=98--------> 98g/moli
n= 4,9g : 98g/moli= 0,05 moli H2SO4
cm= 0,05 moli : 0,5 L= 0,1 moli/L