Răspuns :
a)
avem 70 g amestec de MgSO4 si CuSO4
M.MgSO4 = 24+32+4x16 = 120 g/mol
si contine 32 g S
M.CuSO4 = 64+32+4x16 = 160 g/mol
si contine 32 g S
notam cu a = nr.moli. MgSO4 si b = nr.moli CuSO4
la 120 g MgSO4 ....................... 32g S
120a g MgSO4 ....................... 32a g S
la 160 g CuSO4 ........................ 32 g S
160b g CuSO4 .......................... 32b g S
100% amestec .................................... 22,85% S
(120a+160b) g amestec .................. (32a+32b) g S
=> 3200a+3200b = 2742a+3656b
=> 458a = 456b
=> a = b
stim ca 120a + 160b = 70 g
=> 120a + 160a = 70 => a = 0,25 moli
=> a = b = 0,25 moli
=> a : b = 1 : 1
b)
m.MgSO4 = 0,25x120 = 30 g
m.CuSO4 = 0,25x160 = 40 g
=> compozitia procentuala masica a amestecului
%MgSO4 = 30x100/70 = 42,86%
%CuSO4 = 100 - 42,86 = 57,14%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!