👤

o rochie costa 120 de lei. Cat va costa dupa o scumpire de 30%?
DAU COROANA!!!! ​


Răspuns :

Notăm cu ,,x" prețul după scumpire

[tex]x = 120 + 120 \times \frac{30}{100} [/tex]

[tex]x = 120 + 36[/tex]

[tex]x = 156(lei)[/tex]