👤


Calculează procentul masic de carbon dintr-un amestec obținut prin
topirea unor cutii de conserve din otel cu 1% carbon și masa de 1200
kg impreună cu 800 kg de piese uzate din fontă, ce contine 4 % carbon.
Va rooooog.
Dau coroana.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

masa totala = 1200 + 800 = 2000 kg

masa de carbon = 1200*1/100 + 800*4/100 = 12 + 32 = 44 kg

%C = (44/2000)*100 = 2,2%