Răspuns :
Răspuns:
NOTĂM : kg mere= a
kg pere= b
a+3b=14 --> a=14-3b (1)
3a+5b=30 --> din (1) rezultă că 3(14-3b)+5b=30
---> 42-9b+5b=30
---> 42-4b=30
---> 4b=12
----> b=3 (2)
Din (2) rezultă ca a= 14-3x3 ---> a=14-9 ---> a=5
VERIFICARE: a+3b=14 și înlocuim pe a și b cu valorile aflate și rezultă că 5+3x3=5+9=14.
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparaţiei
1 kg de mere ........... 3 kg de pere .......... 14 RON I × 3
3 kg de mere ........... 5 kg de pere .......... 30 RON
___________________________________ egalizez cantitatea de mere
3 kg de mere ........... 9 kg de pere .......... 42 RON
3 kg de mere ........... 5 kg de pere .......... 30 RON
____________________________________scad relaţiile
/ 4 kg de pere costă 12 RON ( 42-30)
1) Cât costă un kg de pere?
12 : 4 = 3 RON → costă un kg de pere
________________________________________________
1 kg de mere ........... 3 kg de pere .......... 14 RON → din această relaţie, scad din 14 RON costul celor 3 kg de pere şi aflăm preţul unui kg de mere
2) Cât costă cele 3 kg de pere?
3 × 3 = 9 RON costă 3 kg de pere
3) Cât costă un kg de mere?
14 - 9 = 5 RON → costă un kg de mere
4) Cât costă un kg de mere şi un kg de pere?
3 + 5 = 8 RON costă un kg de mere şi un kg de pere
___________________________________________________
Verific:
3 × 5 + 5 × 3 = 15 + 15 = 30 RON costă 3 kg de mere şi 5 kg de pere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!