Fie X valoarea obiectului inainte de scumpire.
a) X + (X * 20/100) = 67200 lei
100X + 20X = 6720000
120X = 6720000
X = 56000 lei
b) Dupa cum am aratat, pretul initial este de 56000 lei.
67200 - 56000 = 11200 lei (trebuie ieftinit)
11200 / 67200 * 100 = 16.67% (trebuie ieftinit)
c)
X + 25/100*[X + (X * 5/100)] = 67200 lei
X + 0,4*(1,05X) = 67200 lei
X + 0,42X = 67200 lei
1,42 X = 67200 lei
X = 47323,94 lei