👤

4kg de prune costa 10 lei afla cat 6kg de prune vreau un raspuns


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

x-lei 1 kg prune

4x=10

x=10/4 lei un kg

x=5/2 lei un kg

6x=?

6×5/2=15 lei(6kg de prune)