Răspuns:nr moli CO2 =44,8:22,4=2(stim ca un mol de gaz in conditii normale ocupa 22,4l ,fiind 44,8l rezulta 2 moli CO2)
1molCO2 ..........contine 1atomC
2moliCO2...........................x
x=2atomiC
F.M =CnH2n+2O=C2H4O2
CH3-COOH formula plana
In gruparea-COOH avem o legatura dubla C=O
in rest toate legaturile sunt simple
Explicație: