👤


V 1. Trei ursuleți și două păpuși costă 220 lei, iar 5 ursuleți și două păp
costă 300 lei. Cât costă un ursuleț? Dar o păpușă?
2. Mădălina cumpără 4 prăjituri şi 6 sucuri plătind 42 de lei, iar
cumpără 4 prăjituri şi 8 sucuri plătind 52 de lei. Câți lei costă o
r Beatric
prăjitur:
- 11. 5 a
parcurs
100 kn
camio
Dar un suc?
12. La
3. Într-un depozit erau 15 saci cu zahăr şi 38 saci cu orez, cântărin de po
împreună 3 936 kg, iar în altul 25 saci cu zahăr şi 38 saci cu ore
cântăreau 4 736 Kg. Cât cântăreşte un sac cu zahăr şi cât unulo
orez?
bana
un kg
- 13. L
4. Pentru 12 cești și 12 farfurii s-au plătit 240 lei, iar pentru 6 cestis
12 farfurii de aceeași calitate s-au plătit 192 lei. Cât costă o ceașcăs
cât costă o farfurie?
și 70
60 K​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1. Trei ursuleți și două păpuși costă 220 lei, iar 5 ursuleți și două păp usi

costă 300 lei. Cât costă un ursuleț? Dar o păpușă?

3 ursuleti..................2 papusi......................220 lei

5 ursuleti.................2 papusi........................300 lei

5 - 3 = 2 ursuleti........................................300 - 220 = 80 lei

1 ursulet..........................................................80 : 2 = 40 lei

2 papusi...............220 - 3*40 = 220 - 3*40 = 220 - 120 = 100 lei

1 papusa.........................100 : 2 = 50 lei

____________________

4. Pentru 12 cești și 12 farfurii s-au plătit 240 lei, iar pentru 6 cestis

12 farfurii de aceeași calitate s-au plătit 192 lei. Cât costă o ceașcăs

cât costă o farfurie?

12 cesti...................12 farfurii................240 lei

6 cesti .....................12 farfurii..............192 lei

12 - 6 = 6 cesti.....................................240 - 192 = 48 lei

1 ceasca...................................................48 : 6 = 8 lei

12 farfurii.......................................192 - 6*8 = 192 - 48 = 144 lei

1 farfurie..........................................144 : 12 = 12 lei