👤

dupa o reducere de 12 la suta un obiect costa 352 lei. aflati prețul obiectului înainte de reducere. ajutor va rog​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

x- pretul obiectului inainte de reducere.

[tex]x-\frac{12}{100}*x =352[/tex]

din pretul initial adica x scadem reducerea de 12% adica 12/100* x si obtinem noul pret adica 352. De aici prelucram ecuatia si obtinem:

x- [tex]\frac{3}{25}[/tex] *x = 352

x-[tex]\frac{3x}{25}[/tex] = 352

Aducem la acelasi numitor

[tex]\frac{25x}{25} -\frac{3x}{25} =352[/tex]

[tex]\frac{22x}{25}=352[/tex]

22x= 352*25

22 x = 8 800

x = 8 800:22

x = 400 lei

Răspuns:

12/100×352=12×352/100=4224/100=42,24lei

352+42,24=394,24lei costa obiectul înainte de reducere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari