Răspuns :
notam cu m = amestecul de a g FeCl2 + b g FeCl3
=> m = a + b
M.FeCl2 = 127 g/mol
M.FeCl3 = 162,5 g/mol
127 g FeCl2 ...................... 71 g Cl
a g FeCl2 ........................ 0,56a g Cl
162,5 g FeCl3 ................... 106,5 g Cl
b g FeCl3 ............................ 0,66b g Cl
=>
m va contine (0,56a+0,66b) g Cl
127+162,5 g amestec ........................... 71+106,5 g Cl
m g amestec ......................................... 0,56a+0,66b
=> 0,56a+0,66b = 0,613m
relatia de apartenenta intre masa de Cl dintr-un amestec m dat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!