Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 avioane + 3 ursuleti = 390 [ : 3
________________________
un avion + un ursulet = 130 lei
________________________
2 păpuşi + 3 ursuleţi = 190
2 păpuşi = costul unui avion
=============================
un avion + 3 ursuleţi = 190 lei
un avion + un ursuleţ = 130 lei
---------------------------------------------scad relaţiile
/ 2 ursuleţi costa 60 lei ( 190 lei - 130 lei )
60 lei : 2 = 30 lei costă un ursuleţ
-------------------------------------------
un avion + un ursuleţ costa 130 lei
130 lei - 30 lei = 100 lei costă avionul
------------------------------------------------------
100 lei : 2 = 50 lei costă păpuşa
-------------------------------------------
Verific:
2 × 50 lei + 3 × 30 lei = 100 lei + 90 lei = 190 lei costă două păpuţi şi 3 ursuleţi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!