Răspuns :
Răspuns:
Pentru rezolvarea acestei probleme, cu concentrația procentuală a soluțiilor trebuie să știm:
- concentrația procentuală a soluției în procente de masă, reprezintă o cantitate de substanță dizolvată (g, %), md, în 100 g de soluție (%).
- concentrația procentuală a soluției de zaharoză, de 20% procente de masă, ne spune, că în 100 g soluție (%) avem dizolvate 20g(%) zaharoză ;
- o soluție este un amestec omogen din substanța dizolvată și solventul în care se dizolvă aceasta. Amestecul omogen, este un amestec la care nu vedem cu ochiul liber substanța dizolvată-o definiție empirică.
- în problemă avem o soluție de zaharoză, care este un amestec omogen din zaharoza, substanța dizolvată și din apă, care este solventul pentru zaharoză.
- matematic, cantitatea de soluție (masa) este suma dintre masa de solvent și masa de substanță dizolvată.
- în problemă avem 450 g de soluție, care este suma:
450 g soluție = masa de zaharoză dizolvată(md) + masa de solvent( m apă)
Din acestă sumă, masa de apă este diferența dintre 450 g soluție și md de zaharoză.
- masa de zaharoză, md, se calculează din expresia matematică a concentrației procentuale.
Calcule
a) calculăm masa de zaharoză, md, din 450 g soluție (ms), la care concentrația procentuală de masă, C%m, este 20%.
C % m = md.100 / ms
Introducem valorile numerice pentru C%m, ms și calculăm md:
20% = md.100% /450 g
md= 20.450g/ 100=90 g zaharoză
b) calculăm masa de apă, mapă, care se adaugă peste 90 g de zaharoză, pentru a obține 450 g de soluție.
ms = md+ mapă
m apă= ms - md
m apă = 450 g-90 g = 360 g apă
R: a. 360 g apă
V-am scris, multe explicații, fiindcă ați cerut și sper să vă ajute.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!