👤

Ce cantitate de NaOH se gaseste dizolvata in 50ml solutie de NaOH 3M?

Răspuns :

Răspuns:

niu = 0,15moli

Explicație:

V = 0,05L

C = 3M => niu = C*V = 0,05*3= 0,15moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari