👤

cati atomi de O se gasesc in 318Kg Na2Co3?Pana la 2 urgent!Mersi.​

Răspuns :

Răspuns:

Aplicăm  definiția numărului lui Avogadro, N A:

1mol de substanță, conține 6,023.10²³ particule ( atomi, molecule, ioni, etc...)

1 mol de substanță este egal cu Masa moleculară a substanței.

Etape de calcul

Pentru a afla numărul de atomi de C din 318 Kg de Na₂CO₃, trebuie să calculăm masa moleculară, M la Na₂CO₃ și  numărul de moli de Na₂CO₃ și apoi vom construi o regulă de trei simplă.

a) M Na₂CO₃ = 2 A Na + A C + 3 A O = 2.23+12+3.16=46+12+48=106 g/mol

A = mase atomice, se iau din tabelul sistemului periodic

b) n moli de Na₂CO₃ (sau niu) = m /M

unde:

m= masa de Na₂CO₃= 318 Kg =318.1000 g  sau 318.10³ g

M=masa moleculară, Na₂CO₃ = 106 g/mol

n moli = 318.10³ g/106g/mol=3.10³ moli

c) regula de trei simplă:

***observăm că în formula chimică există 1 C.

dacă 1mol de Na₂CO₃............are 1 . 6,023.10²³ atomi C

atunci 3.10³moli de Na₂CO₃....vor avea X atomi C

X atomi C = 3.10³ moli Na₂CO₃. 6,023.10²³ atomi C/ 1mol Na₂CO₃

X atomi C = 18,069 .10²⁶ atomi C

SAU ne folosim de relația matematică dedusă, din regula de trei simplă:

n atomi C = n moli Na₂CO₃. număr de C din formula chimică. 6,023.10²³

R: 18,069 .10²⁶

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari