Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
V = 3*3*3 cm³ = 27 cm³= 0.000027 m³
m= 108 g=0,108 kg
densitatea = m / V
densitatea = 0,108 / 0,000027=4 .000 kg/m³
succes !!
Răspuns: densitate cub = 4000 kg / m³
Explicație:
densitatea ρ este o marime fizica ce arata raportul dintre masa si volum.
ρ = masa / volum = m / V
se masoara in kilograme / m³
cubul are masa de 108 grame = 0,108 kg
cubul are latura de 3 cm = 0,03 m
volumul cubului = latura x latura x latura = 0,03 m x 0,03 m x 0,03 m = 0,000027 m³
densitatea materialului = masa / volum = 0,108 kg : 0,000027 m³ =
4000 kg/m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!