Prin aditia HCl la acetilena se obtine acetatul de vinil. Reactia este urmatoarea:
C2H2 + HCl -> C2H3Cl
Vedem ca cei doi reactanti reactioneaza in proportie de 1:1.
Calculam nr de moli de acetilena:
56L / 22,4 L = 2.5 moli (gaz in conditii normale)
Calculam masa acetatului de vinil care este 86 g/mol. Vedem cati moli s-au obtinut:
125 / 86 = 1.453 moli
Daca randamentul ar fi fost de 100%, ar fi trebuit sa se obtina 2.5 moli acetat de vinil. Deci calculam randamentul:
2.5 moli................100%
1.453 moli.................. x%
===================================
x = (1.453 x 100)/2.5 = 58.12% randament