Răspuns :
Aflam molii:
Fe 280 g / 56 g = 5 moli Fe
494 ml x 1,13g/ml = 558.22 g x 0.262 = 146,25 g HCl / 36,5 g = 4 moli HCl
800 ml x 1,4 g/ml = 1120 g x 0,5 = 560 g / 98g = 5,7 moli
Reactiile sunt:
a) Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
Aici agentul limitant este acidul clorhidric. De vreme ce Fe reactioneaza cu HCl in raport de 1:2, inseamna ca 2 moli de Fe vor reactiona cu 4 moli de HCl.
Deci cantitatea de Fe care reactioneaza in prima reactie este: 2 moli Fe x 56 g = 112 g Fe
Ne raman 3 moli de Fe care reactioneaza cu H2SO4:
b) Fe + H2SO4 -> FeSO4 + H2
Aici reactioneaza in raport de 1:1. Deci reactioneaza toti cei 3 moli de Fe ramasi, aici agentul limitant fiind Fierul. Deci cantiatatea de Fe reactionata este: 3 moli x 56 = 168 g
Deci raspunsurile pe care le ai tu par a fi gresite. Pentru ca presupun faptul ca am avut initial doar 1 mol de HCl, ceea ce ar justifica reactia cu Fe 0.5 moli, de unde rezulta 28g. La fel, ar ramane 4,5 moli de Fe ceea ce ar justifica 252 g Fe in reactie cu H2SO4. Doar ca asta nu este cazul, dupa cum am demonstrat.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!