👤

un robinet umple cu apă plată un recipient în formă de sticlă în trei secunde o capacitate de 6 cl. în câte secunde va umple același robinet 25 de cl de apă?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 sec.........................6cl

x.................................25cl

x=25×3/6=25/2=12,5 sec

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari