Răspuns :
Răspuns:
Subiectul I
A:
1. b; sunt solubile în apă: KOH, H₂SO₄, KNO₃, HCl
2.c; radical SO₄ (II)
3.c: roșu carmin (fenolftaleină cu NaOH soluție)
4. M(OH)ₙ baze
5.a) 2KCl topit prin electroliză = 2 K + Cl₂ gaz
B:
1) BaSO₄=sulfat de bariu;
2) anhidrida H₂CO₃ este CO₂
3) precipitat = Cu(OH)₂, albastru
4) neutralizare (reacția dintre acid și bază)
C:
4 Al + 3O₂ → 2Al₂O₃
Ba + 2 HNO₃ → Ba(NO₃)₂ + H₂ gaz↑
Ca(OH)₂ + Fe Cl₂ = Fe(OH)₂↓precipitat + CaCl₂
ZnCO₃ descompunere termică → ZnO + CO₂ ↑gaz
D: tabel oxizi, baze, acizi, săruri
Oxizi: Al₂O₃; ZnO, CO₂
Baze: Ca(OH)₂, Fe(OH)₂
Acizi: HNO₃
Săruri: CaCl₂, Ba(NO₃)₂; ZnCO₃
Subiectul II
PROBLEMA 1
masa de NaCl din 2,3 g Na, care reacționează cu Cl₂, se află prin calcul stoechiometric la ecuația chimică.
masa 2,3 g Na......................................X g NaCl
ecuația chimică; 2 Na + Cl₂ ↑ = 2 NaCl
stoechiometric: 2mol Na...............2moli NaCl, 1mol = M(sau A la Na)
A , M = 2.23 g/mol Na.........2.58,5 g/mol
X , g, Na= 2,3 g.2.58,5 / 2.23 = 5,85 g NaCl
R: 5,85 g NaCl
PROBLEMA 2
Compoziția procentuală a acidului ce conține radicalul azotat,
NO₃(valența I) =?
Acidul este= HNO₃
Compoziția procentuală se referă la: % de H, %N, % O dintr-un mol de HNO₃ (1mol HNO₃ = M HNO₃)
M HNO₃ = masa moleculară = A H + A N + 3.A H = 1+14+3.16=63 g /mol
Deci:
% H = 1g/mol H . 100% acid/ 63 g/mol acid=1,587 % H
% N = 14 g/mol N .100% acid/ 63 g/mol acid=22,222 % N
% O = 3.16 g/mol O .100% acid / 63 g/mol acid=76,190 % O
sau: 100% acid - %N-%H = % O
PROBLEMA 3
Masa de Cu(OH)₂ format în urma reacției chimice dintre NaOH adus de 200 g soluție cu 10% NaOH și CuCl₂, adus de o cantitate de soluție cu 20% CuCl₂.
Rezolvare
a) masa de Cu(OH)₂= ?, o notăm cu X. Se calculează stoechiometric, cu ecuația chimică, de mai jos, unde intră numai masa dizolvată de NaOH din 200 g soluție cu 10% NaOH.
a1) masa dizolvată de NaOH =md1= ?, dacă:
masa soluției =ms1=200g
concentrația procentuală=C1% NaOH = 10%
Am notat cu 1 toate datele de la soluția de NaOH (prima soluție)
C1% = md1.100/ ms1
10% = md1.100%/ 200g, md1= 200g.10/100=20 g NaOH
a2) Calculăm masa Cu(OH)₂, care este X:
M NaOH = A Na + Ah + A o =40 g/mol
M Cu(OH)₂= A Cu + 2 A O + 2 A H =98 g/mol
Calcul stoechiometric de X:
mase: 20g NaOH...................X, g Cu(OH)₂
ec. chimică: 2 NaOH + CuCl₂ = Cu(OH)₂ + 2 NaCl
stoechiometric: 2moli............................1mol
2.40 g/mol.....................98 g/mol
X, g Cu(OH)₂ = 20 g. 98/ 2.40=24,5 g
R: 24,5 g Cu(OH)₂
b) masa soluției, de CuCl₂, de 20% CuCl₂, care reacționează cu 20 g de NaOH (din 200 g soluție cu C1%=10% NaOH)
Notăm:
soluția de CuCl₂ este soluția numărul 2
masa soluției de CuCl₂= ms2=?, g
concentrația procentuală de CuCl₂ = C2% = 20%
masa dizolvată de CuCl₂ în această soluție =md2 = o notăm cu Y, g, o calculăm
b1) calcul de md2 CuCl₂ care este y, în reacția cu 20 g de NaOH:
M CuCl₂ = A Cu + 2. A Cl= 64 + 2.35,5=135 g/mol
mase: 20 g NaOH..............Y, g CuCl₂
ec. chimică: 2NaOH + CuCl₂ = Cu(OH)₂ ↓ + 2NaCl
stoechiometric: 2mol NaOh....1mol CuCl₂
2.40 g/mol ....................135 g/mol
Y, g CuCl₂ = 20 g . 135/2.40 =33,75 g
b2) Calculăm ms2 de CuCl₂ , dacă C2%=20% și md2=33,75%
C2% = md2.100 / ms2
20% = 33,75 g .100%/ ms2
ms2.20 = 33,75g.100
ms2= 168,75 g
R: 168,75 g soluție de CuCl₂, de 20%
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!