Răspuns :
Răspuns:
3516,8 kg
Explicație pas cu pas:
cât se consumă într-o zi?
1256:5=251,2
ce cantitate se consumă în două săptămâni?
251,2 x 14=3516,8
Răspuns:
3516,8 kg de hrană se consumă în 2 săptămâni
Explicație pas cu pas:
o săptămână = 7 zile
2 săptămâni = 2 x 7 = 14 zile
5 zile .............................. 1256 kg hrană
14 zile ............................. X kg hrană
Observăm că mărimile sunt direct proporționale , si anume 5 și 14 sunt direct proporționale cu 1256 și X, adică
5/1256 = 14/X
5X = 1256 × 14
X = 1256×14 / 5
X = 17584 / 5
X = 3516,8 kg de hrană
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!