Răspuns :
Răspuns:ms1=200g C1%=18,75% C1%=md1.100/ms1 md1=C1%.ms1/100=18,75.200/100=37,5g NaCl sare prin fierbere solutia1 pierde 50 g H2O si se obtine o noua s olutie cu masa ms2=ms1- mH2O evaporata=200-50= 150g solutie ms2 dupa evaporarea apei solutia se va concntra mai mult dar contine tot aceeasi cantitate de sare adica md1=md2 C2%=md2.100/ms2=37,5.100/150=25% raspuns b)
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!