Răspuns :
Răspuns:M H2SO4=98g/mol
98 g/mol H2SO4........2g H
196 g/mol H2SO4.....xgH
X=196*2:98=4gH
Explicație:
Răspuns:
H2SO4=196 g
masa molara = 2+32+ 64=98
la 98 g H2SO4 intra 2 g H
la 196 g H2SO4 intra x g H
rezulta ca x=196*2/98=4 g H
x=4 g H
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!