👤

Ce cantitate de substanță trebuie să adăugăm în 50 g soluție 3% pentru a obține o soluție 30%?

Răspuns :

Răspuns:

19,28 grame

Explicație:

notam cu ”x” masa de substanta adaugata

ms1=50 g

c1=3% deci md1 =1,5 g

ms2=50+x g

md2=1,5+x

c2=30% deci 30/100=(1,5+x)/(50+x)

prin rezolvare x= 19,28 grame  

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari