👤

Cunoscând că solubilitatea K2S=25 g compus/100 g apa , aflați concentrația procentuala masica a soluției saturate obținute prin dizolvare.

Răspuns :

ms = md+m.apa = 25+100 = 125 g sol. K2S

stim ca c% = mdx100/ms

= 25x100/125 = 20%