Răspuns :
Pentru a determina câte molecule se află într-o cantitate de substanță, vom raporta numărul lui avogadro la masa molară a substanței și necunoscuta x la cantitatea oarecare de substanță dată.
[tex]6,023\cdot10^{23} molecule H_{2}O......................18g H_{2}O\\x.............................................................540g H_{2}O[/tex]
Acum aflăm necunoscuta x prin regula de 3 simplă.
[tex]x=\frac{6,023\cdot10^{23}\cdot540}{18}=180,69\cdot10^{23}moleculeH_{2}O[/tex]
Spor la învățat!
-Echipa Brainly
Răspuns:
MH2O=2+16=18g/mol Nr.moli= m/M=540/18= 30 moli 1 molH2O........ 6,022.10 la puterea23 molecule 30 moli H2O............X X=30.6,022.10la puterea 23=18,066.10 la puterea 24molecule
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!