Răspuns :
Răspuns:
a) Prima data se afla masa moleculara a substantei
M=3*Ac+4*Ao=3*12+4*16=36+64=100g/mol
se va folosi regula de 3 simpla:
in 100g substanta.... 36gC.....64gO
pentru ca deja avem 100g=> in subtanta se gaseste 36%C si 64%O
b)M=3*12+8*16=36+128=164g/mol
in 164g substanta....36 g C.....128 g 0
in 100 g substanta......x g C......Y g O
x=100*36/164=21,9%C
y=100*128/164=78%O
Mereu trebuie sa aflam procentele masice din 100g substanta pentru ca este compozitie procentuala. La fel se procedeaza si la punctul c. Sper ca te-am ajutat, poti sa intrebi daca ai nelamuriri.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!