Răspuns :
Răspuns:
m=2kg
α=30°
g=10m/s²
μ=0,1
-------------------------------------------------------
F=?
Forta F se descompune ca in figura alaturata in Fn si Ft.Cea care actIoneaza corpul e Ft.
Ft=Fcosα=F[tex]\frac{\sqrt{3} }{2}[/tex]
ACeasta forta trebuie sa invinga forta de frecare Ff,Dar
Ff=μG=μmg=
0,1*10*2=2N=>
[tex]\frac{\sqrt{3} }{2} *F=2[/tex]=>
F[tex]=\frac{2*2}{\sqrt{3} } =\frac{4}{\sqrt{3} }[/tex]
Amplifici fractia cu √3 si obtii
F[tex]=\frac{4\sqrt{3} }{3} N[/tex]
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!