👤

2)Se dizolvă 200g zahăr în 600g apă. Ce concentratie procentuală de masă
are soluția obținută?​


Răspuns :

md = 200g zahar

mapa = 600g

c = ?

================

ms = mapa + md = 600+200 = 800g

c = md*100/ms = 200*100/800 = 25%