Răspuns :
1.
stim ca Cm = md/miuxVs
Cm = 0,01 M , Vs = 250 mL = 0,25 L
miu.FeSI4 = 56+32+4x16 = 152 g/mol
=> md = CmxVsxmiu = 0,01x0,25x152 = 0,38 g FeSO4
2.
stim ca Cm = roxc%x10/miu, miu.KOH = 56 g/mol
=> Cm = 1,263x28x10/56 = 6,315 M
3.
stim ca Cm = md/miuxVs, miu.HCl = 36,5 g/mol
Cm = 0,02 M , Vs = 1 L
=> md = CmxVsxmiu = 0,02x1x36,5 = 0,73 g HCl
stim ca c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c% = 0,73x100/20 = 3,65 g sol. HCl
stim ca ro = ms/Vs
=> Vs = ms/ro = 3,65/1,1 = 3,32 cm3 sol. HCl
1 dm3 ....................... 1000 cm3
a dm3 ....................... 3,32 cm3
= 0,0033 dm3 sol HCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!