👤

Un volum de 1500 L de aer, care conține 20% oxigen, procente volumetrice, este măsurat la 27°C
și 4,1 atm. Determinați cantitatea de oxigen, exprimată în moli, conținută în volumul de aer.


Răspuns :

Răspuns:

V,O2= 20X1500/100 L=300L

pV=niuRT

4,1X300=niux0,082x(27+273)

niu=5omol O2

Explicație: