Răspuns :
Răspuns:
M,glucoza= 180g/mol
niu,glucoza= m/M=1440/180mol=8mol
1mol.............................................2mol
C6H1206---> 2C2H5OH+2CO2
8mol.....................................x= 16mol, daca randamentul e 100%
practic, se obtin mai putini moli
niu,practic= 16x75/100mol= 12molCO2
1mol.........2mol
CO2+ 2NaOH---> Na2CO3+H2O
12mol........x= 24molNaOH
c,m= niu/V---> V= 24/4 L=6 L
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!