Răspuns :
Răspuns:
baftaa
Explicație:
se cunoaste viteza luminii adica c=3*[tex]10^{8}[/tex] m/s
a) d= 3,8*[tex]10^{5}[/tex]*10 ^3 m conform formulei vitezei
c=[tex]\frac{d}{t}[/tex] adica t=d/c=3,8*10^{8}/3*10^8= 3,8/3=1,26 s
b) aceleasi conditii ca si sus
d=1,59*10^7
t=d/c=(1,59*10^7 )/3*10^8 =1,59/0,3=5,3 s
ps. sper sa nu fii gresit la calcule,recomand sa verifici in caz ca mi-a scapat ceva ,plus ca te va ajuta sa intelegi problema
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!