Răspuns :
M.C6H6 = 78 g/mol
=> nr.moli.C6H6 = 312/78 = 4 moli C6H6 netransformat
5a moli 5a moli
C6H6 + HONO2 --H+--> C6H5NO2 + H2O
1 1
a moli a moli
C6H6 + 2HONO2 --H+--> C6H4(NO2)2 + 2H2O
1 1
4 moli 4 moli
C6H6 ------------------------> C6H6 netransformat
1 1
M.C6H5NO2 = 123 g/mol
din problema avem ca 1845 g C6H5NO2 = 5a123
=> a = 3
=> (5+1)3 + 4 = 22 moli C6H6 introdusi in proces
=> m.C6H6 = 22x78 = 1716 g C6H6 introdus in proces
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!