Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
calculez md initial din formula c=mdx100/ms
md=cxms/100=180x10/100=18 g CuSO4
sa aflu concentratia finala adaug la ms initial=180 cele 20 de grame adaugate, adica ms final= ms initial + m apa= 180+ 20=200 g
c final= 18x100/200=9%
Răspuns:
9%
Explicație:
c=md*100/ms aflii masa dizolvatului care este 18, apoi înlocuiesti cu masa de apa adaugata, adica C=180*100/200=9%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!