Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 caiete ..............3 carti ....................19 lei (x 3)
3 caiete ................4 carti .................26 lei (x 2)
6 caiete..............9 carti .................. 57 lei
6 caiete..............8 carti ....................52 lei
9 - 8 = 1 carte.............57 - 52 = 5 lei
2 caiete ...........3 x 5 = 15 lei ...............19 lei
2 caiete .......19 - 15 = 4 lei
1 caiet ........4 : 2 = 2 lei
Răspuns:caietul costa 2 lei
Cartea costa 5 lei
Explicație pas cu pas:
2cai.......3carti.......19 lei
3 cai......4 cărți .....26lei
Prima linie o înmulți cu 3 si pe a doua cu 2
6 cai....9cart....57lei
6cai....8 cărți.....52lei
Neglijăm caietele care sunt identice la număr si deci 9-8=1carte costa 57-52=5lei
Înlocuind in prima linie a problemei
2 caiete costa 19-3×5=4lei
Deci un caiet costa 4lei/2=2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!