TEMA CHIMIE
PROBLEMA NR. 1
Cati moli de gaz ( CO2) se gasesc in rezervor de 25 litri, la presiunea de 2 atm si cu temperatura de 27 C ?
( R = 0,082 atm L / mol K)
Ce cantitate in grame de gaz avem in rezervor ? ( C - 12; O-16)
PROBLEMA NR. 2
Ce mase de solutii ( ms1 si ms2) sunt necesare pentru a obtine solutie finala de cf% = 45%,
msf = 2000 grame solutie de 45%, prin amestecarea unei solutii de c1= 90% cu o
solutie de c2 = 10 %.
PROBLEMA NR. 3
Ce concentratie procentuala are solutia obtinuta din 200 g NaCl si 1300 g H2O ?
PROBLEMA NR. 4
Ce concentratie molara ( cm ) are solutia obtinuta din 160 g NaOH ( Na- 23; O- 16 ; H -1) , ce ocupa un volum de 16 litri ?
PROBLEMA NR.5
Transformati: 600 grame de acid sulfuric = ? moli ; 2,5 moli acid clorhidric = ? grame;
16 moli hidroxid de calciu = ? grame ; 425 grame sulfat de aluminiu =? moli ;
500 grame sare de bucatarie = ? moli
