👤

Un melc parcurge o distanţă de 12 dm în 2 minute. Calculează viteza melcului.


Răspuns :

Salut,

Transformăm 12 dm în metri, adică 12 dm = 1,2 metri, deci d = 1,2 m.

Transformăm 2 minute în secunde: 2 minute = 120 de secunde, deci t = 120 s.

Viteza este raportul dintre distanța d parcursă în intervalul de timp t:

v = d / t = 1,2 m / 120 s = 0,01 m/s.

Deci v = 0,01 m/s.

Green eyes.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari