Mama a cumparat 10 m material de croit si a platit 600 lei.
Tata a cumparat trufe a cate 8 lei kilogramul si a platit 100 lei.
Mama
Ce a cumparat?
material de croit
Cantitatea
10 m
Pretul
600:10= 60 lei / metru
Costul
10 m x 60 lei = 600 lei
Tata
Ce a cumparat?
Trufe
Cantitatea
10 kilograme
Pretul
8 lei / kilogram
Costul
8 lei x 10 kg = 800 lei