Răspuns :
compozitia procentuala de masa pentru un compus se calculeaza astfel:
a)
M.CaCl2 = 40+2x35,5 = 111 g/mol
111 g CaCl2 ...... 40g Ca ....... 71g Cl
100%(g) ............... x% .............. y%
= 36,04% = 63,96%
b)
M.Al2O3 = 2x27+3x16 = 102 g/mol
102 g Al2O3 ........... 2x27g Al ............ 3x16g O
100%(g) ....................... x% ..................... y%
= 52,94% = 47,06%
c)
M.Fe(NO3)3 = 56+3(14+3x16)
= 242 g/mol
242 g Fe(NO3)3 ........ 56g Fe ....... 3x14g N ...... 3x3x16g O
100%(g) ......................... x% ............... y% ................... z%
= 23,14% = 17,36% = 59,50%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!