Răspuns :
Răspuns:
SE STIE: 1mol atomi contine N,A= 6,023X10²³atomi(nr. lui Avogadro)
a.1molHF........2moli atomi
3mol.............x=6moli atomi
1mol atomi.............N,A atomi
6mol.....................N= 6XN,A atomi=
b. niu,HNO3=m/M= 1260/63mol=20mol molecule
1mol molecule.........(1+1+3) moli atomi
20mol...............................x=niu=100moli atomi
N= nixN,A= 100XN,A atomi=
c. pentru ca nu ai pus unitate de masura, am considerat 280 litri
niuN2= V/Vm= 280/22,4moli=12,5molimolecule N2
1mol molecule......2moli atomi N
12,5mol........................x=niu-=25moli atomiN
N= niuxN,A= 25XN,A atomi=
d. niuCO2= V/Vm= 112/22,4mol=5mol molecule CO2
1mol molecule..........3mol atomi
5mol............................x=niu=15mol molecule
N= niuxN,A= 15XN,A atomi=
M,este masa molara
Vm- este volum molar
relatia N= niuxN,A se deduce din regula de trei simpla
finalizeaza calculele ,inlocuin in relatiile N valoarea 6,023x10²³
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!