👤

Bunica a preparat un sirop pentru tuse. O linguriță de sirop conține 3 ml. Toma a luat de 3 ori pe zi câte o linguriță, timp de 6 zile. Câți ml de sirop au rămas în sticluță, dacă la început a fost 1 litru?

Răspuns :

O zi=3×3 ml=9 ml

6zile=6×9=54 ml

1 litru= 1000ml

1000ml-54ml=946 ml

Raspuns:946 ml

Explicație pas cu pas:

1l=1000ml

3×3ml=9 ml sirop pe zi

9×6=54 ml consumati

Ml ramasi= 1000- 54= 946 ml

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari