👤

Natriul reacționează cu 200 m L soluție acid acetic de concentrație 2 mol/L. Calculați cantitatea în grame și moli de natriu care a reacționat. ​

Răspuns :

Răspuns:

V=200ML=0,2l

c,m= niu/V----> niu=2x0,2mol=0,4molCH3COOH

m=niuxM=0,4x60 g=24g

A,Na=23g/mol

1mol.................1mol

CH3COOH  +  Na----> CH3COONa+ 1/2H2

0,4g....................x

x= niu=0,4molNa

m= niuxA=0,4X23g=9,2gNa

Explicație: