👤

Cate grame de clorura de mangan sunt necesare pentru a prepara 500g solutie 20% ?

Datele problemei

ms=500 g sol MnCl2

c=20%

md=?

Formule de calcul necesare :

[tex]c\frac{md}{ms} *100[/tex]

md=c*ms/100

md=20*500/100=100g MnCl2


Răspuns :

Răspuns:

ms=500g

C=20%

md=?

md=C×ms/100=500×20/100=100g

md=100gMnCl2